Cele

Politycy lokalni a patriotyzm i percepcja zagrożeń. Porównanie miast Podkarpacia i Pomorza Zachodniego.

 

Umowa nr NdS-II/SP/0355/2023/01. Projekt przyjęty do finansowania w drodze konkursu w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II” ogłoszonego przez Ministra Edukacji i Nauki 4 kwietnia 2023 r.

Celem projektu Zespołu Badawczego Res Publica, realizowanego w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa II, jest określenie stosunku polityków lokalnych do patriotyzmu w wymiarze narodowym, lokalnym i gospodarczym oraz postrzegania przez nich zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Wybór podmiotu badań podyktowany został bardzo istotnymi przesłankami. Radni organów samorządu terytorialnego współtworzą elity lokalne, których opinie, postawy i sposób percepcji stanowią punkt odniesienia dla reprezentowanych przez nich społeczności.

Z drugiej strony to właśnie politycy samorządowi są odpowiedzialni za realizację potrzeb, a także spełnienie oczekiwań mieszkańców wspólnot lokalnych.

W projekcie przyjęto porównawcze podejście badawcze. Przewidziano w nim przeprowadzenie badań ilościowych i jakościowych (także terenowych) w miastach dwóch województw: zachodniopomorskiego i podkarpackiego. W projekcie łącznie przewidziano przeprowadzenie badań wśród radnych 21 miast powyżej 20 tys. mieszkańców Podkarpacia oraz Pomorza Zachodniego (Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Mielec, Przemyśl, Rzeszów, Sanok, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, oraz – Białogard, Goleniów, Gryfino, Kołobrzeg, Koszalin, Police, Stargard, Szczecin, Szczecinek, Świnoujście i Wałcz)

Tak więc zasadniczym celem projektu jest identyfikacja postaw polityków lokalnych w odniesieniu do kwestii patriotyzmu oraz percepcji zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. W projekcie założono zbadanie i porównanie postaw w wymienionych miastach dwóch odległych względem siebie regionach Polski, w dwóch kolejnych latach – 2024 r. i 2025 r. Ponadto badania zakładają analizę wizualizacji przejawów patriotyzmu w badanych miastach – w toku kampanii do wyborów samorządowych w 2024 r. oraz w okresie powyborczym, co zostanie utrwalone w postaci dokumentacji fotograficznej.

Rezultaty badań opublikowane zostaną w postaci monografii i artykułów naukowych, będą prezentowane podczas konferencji naukowych zorganizowanych przez Zespół Badawczy Res Publica, a także będą upubliczniane w dedykowanych kanałach komunikacji wirtualnej.